RECENZE: Šifra mistra Leonarda (Da Vinci code)

21. dubna 2013 v 10:56 | Kuba |  Filmy
Kinžně volné pokračování, přesto natočeno jako první.

Než začnu psát recenzi chci vás ujistit, že přečtu i knihu, jestli nebude moc dlooouhá. Viď Anéž :).


Obsazení:

Takž opět hvězdný Tom Hanks si zahrál hlavní mužskou roli Roberta Langdona. Hlavní ženskou roli tentokráte ztvárnila Audrey Tauton, která byla taky dobrá. V roli policisty se ocit Jean Reno. Dvojtou tvář si zahrál Ian McKellen. Paul Bettany si zahrál záporák (přesto věřící - zarytě).


Zpracování tématu:

Mystriózní krimi s náboženckým podtextem. Pár takových námětů už tu bylo. Ale přesto není tak moc natáčené jako "Love story". Tato témata mě osobně třeba zajímají, protože jsou k zamyšlení (protože třeba v tomto filmu to je dobře vidět) a člověk dopředu neví jak to je myšleno.

Hudba + efekty

Hudba jako propojení napětí a náboženství vyjde zajímavě. Efektů moc nebylo.

Děj - zápletaka (pozor spoilery!)

Velké tajemství je třba ochránit i za cenu života. Klasický vyvraždování určité skupini lidí. Spousta symbolů co pak dají "náhodou" smysl. Zapracována velká díla z náší historie. Ale všecko stejně dopadne dobře a Sophi (Audrey Tauton) zjistí že je potomek Ježíše Krista a že se to děje kůli ní. Padoucha zabijou a vše opět dopadne dobře.

Kostými + výprava

Jelikož jim dovolili všude natáčet nemuseli tak moc stavět a kostími až na některé nebyl těžké.


Konečné zhodnocení filmu:

Film je hezky natočen napětí, historiea souvislosti nebo "náhody". Film bych hodnotil kladně nevleklo se to zpousta zvratů a vecí k zamyšlení. Zajímavé.

73/100

Zajímavosti:

Sám francouzský ministr kultury poskytl filmovému štábu povolení pro natáčení uvnitř Louvru.

Dan Brown psal postavu inspektora Fache již s tím, že ji bude hrát Jean Reno.

Kvůli postavě vražedného mnicha se sněhobílou pletí snímek pohoršil i americké sdružení albínů. "Od roku 1960 jde o 68. snímek s démonickým albínem." konstatoval smutně šéf organizace Michael McGowan.

Oficiální text distributora:
ten sem nenašle takže bohužel

Film Popis: V Paříži byl zavražděn hlavní správce Louvru, Jacques Sauniére. Ještě než zemřel, tak kolem sebe stačil naznačit spoustu symboů a šifer. Na místo vraždy si policejní kapitán Bezu Fache povolává newyorského univerzitního profesora a uznávaného symbologa Roberta Langdona, který byl momentálně na přednáškovém turné v Paříži. Ten naznačuje Fachemu, co všechno mohou symboly znamenat. Za chvíli dorazí na místo činu i Sophie Neveuová, která, pro změnu, pracuje na pařížském dešifrovacím oddělení. Oba si začínají uvědomovat, že je k sobě nepřihrála pouze shoda náhod, ale že Jacques Sauniére chce předat nějaké poselství. Začíná zběsilá honba, ve které se Robert se Sophií stávají zároveň hledači legendárního Svatého grálu a sami jsou kořistí pro policejního kapitána a ještě někoho. Tajemnějšího a mocnějšího, někoho, ze kterého má i samotný Vatikán husí kůži.

To vše se odehrává v knižní předloze Da Vinci code (česky: Šifra mistra Leonarda), která se po celém světě stala bestsellerem díky tomu, že její autor Dan Brown, postavil na hlavu několik základních církevních dogmat, pomocí mnoha jednoduchých a přitom pádných faktů. Tuto církví odsuzovanou, kritiky poněkud vlažně a čtenáři velkolepě přijatou knižní předlohu se chystá na filmové plátno převést režisér Ron Howard (Apollo 13, Čistá duše). Milovníky knihy by měl nechat alespoň v částečném klidu fakt, že samotný Dan Brown by se měl částečně podílet i na scénáři filmu. (Isherwood)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama