Velikonoce

1. dubna 2013 v 21:09 | Čiki
Velikonoce patří k významným křesťanským svátkům. Oslavují zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše Krista. Podobně jako Vánoce také oslavy Velikonoc se přenesly i mimo oblast církve. Pro nenábožensky smýšlející jsou Velikonoce především oslavy jara, probuzení přírody a nástupu teplejších, na sluneční svit bohatších dnů, na které se všichni po dlouhé zimě těší.


Velikonoce jsou tzv. pohyblivý svátek a připadají na měsíc březen či duben (22.3. - 25.4.). V křesťanských církvích je Velikonoční neděle první neděle po prvním jarním úplňku. Jarní rovnodennost je stanovena na 21. března. Byl-li úplněk v neděli, jsou Velikonoce až další neděli. Velikonočnímu pondělí a neděli předchází tzv. Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota.

V domácnostech se často udržují staré velikonoční zvyky , jako je pečení beránka či mazance, zdobení vajíček, pletení pomlázky na pondělní koledování. Lidé si zdobí byty symboly jara, posílají si velikonoční přání. Někdy příznivé počasí láká na výlety do přírody, zvlášť připadnou-li Velikonoce na teplý dubnový víkend, jindy se koledníci brodí v mokrém sněhu, pokud jsou Velikonoce na konci studeného března.

SYMBOLY VELIKONOC
Náboženské velikonoční symboly:
Beránek - symbol Ježíše Krista jako oběti za spásu světa.
Kříž - Ježíš byl ukřižován.
Velikonoční svíce - oheň symbolizuje vítězství Ježíše Krista nad smrtí.
Velikonoční vajíčko - symbol nového života.
Zajíček - symbol přicházejícího jara.
Pomlázka - muži a chlapci si pletou nebo kupují pomlázku a s ní chodí na Velikonoční pondělí ráno na koledu .
Mě osobně se Velikonoce nelíbí. Občas si říkám že je to trošku diskriminace žen mlátit je pomlázkou :)). Navíc patlat se s vajíčkama mě osobně také moc nebere. Každopádně jsou prázdniny a to je oč tu běží! :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máte rádi Velikonoce .?

Ano 57.1% (12)
Ne 42.9% (9)

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 1. dubna 2013 v 21:10 | Reagovat

píčo

2 Čiki Čiki | 2. dubna 2013 v 18:36 | Reagovat

Drahá Lucko!
Tvůj komentář mě velice pobavil a dojmul - především tím, že si pomyslím, jak hloupí a debilní lidé na světě existují. Věř, že kdybych tě teď potkala natáhneš brka ;). Zřejmě si měla v úmyslu mě naštvat ALE jak ses již výše mohla dočíst pouze mě to pobavilo. A samozřejmě jsem velice zklamaná jak sprostí a naprosto neinteligentní mezi námi žijí lidé. Myslet si to jistě můžeš jenže jsi mě "naživo" ještě nepotkala a tak bych řekla nemáš podle čeho soudit.
Takže drahá Lucko na tvůj komentář ti z vysoka seru, protože jsem přesvědčena že ne já, ale ty jsi... vlastně proč bych měla být sprostá, nechci být jako ty a lidé tvé úrovně. Zkrátka bych ti byla vděčná abys odtud vypadla a nezasírala nám tu blog. Ale děkuji ti že ses vyjádřila. Myslet si to může každý. Jen mi ještě pověz prosím, co tě k této myšlence vedlo?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama